Звуки для завдання для дошкільнят. Скоромовки для диференціації (розрізнення) (в – б), (в-ф), (б – п), (т – ть), (д – дь), (д – т), (к – т), (п - к), (г - до), (к-г-x). Повідомлення теми заняття

28.12.2021

ТемаПодорож у зимову казку. Диференціація звуків [д] - [дь']»

Мета: розвинути навички розрізняти звуки Д-ДЬ у мові та на листі.

Розширення та активізація словника дітей на тему «Зима»

Закріплення уявлень про зиму та її ознаки

Закріплення правильної вимови звуків [д], [дь’], уточнення їх артикуляції та характеристики, розвиток вміння диференціювати звуки [д] - [дь’]по твердості – м'якості на слух та у вимові

Формування навичок співпраці, взаєморозуміння, самостійності, ініціативності, відповідальності

Виховання любові та дбайливого ставлення до природи.

Обладнання: комп'ютер; картинки-символи звуків [д]і [дь’]; сині та зелені дзвіночки за кількістю дітей; м'яч; фонограма пісні "Про пінгвінів", індивідуальні дзеркала за кількістю дітей; атрибути до авторської гри « Допоможи подружкам»;

Хід заняття.

Орг момент Логопед запрошує дітей до кабінету.

На дошці висять малюнки, логопед пропонує всій групі дітей зібрати картину та прочитати слово. Вийшло слово ДРУЖБА Вірно, Хлопці!

Яка пора року зображена? (зима) прикмети

З якої літери починається слово ДРУЖБА? (З Д)

Я не одна до вас сьогодні прийшла, а з однією маленькою дівчинкою. Ви її, звичайно ж, довідалися Хто це? Так, це Дюймовочка!

А з якої літери починається Дюймовочка?

Подивіться ДРУЖБА-ДЮЙМОВОЧКА

З якого звуку ці слова починаються? З одного?

Дюймовочка вам принесла кошик, у ньому пелюстки, вона хоче подивитися, як ви працюєте на занятті. Хто буде правильно відповідати, той буде отримувати по пелюстці.

Потрібно дуже намагатися!

І перше питання:

«А як пов'язана Дюймовочка із зимою?»

Та мабуть, вона холодну зиму коротала біля польової миші і виходжувала ластівку.

Дуже любить крутитися перед дзеркалом, покажемо і ми їй, що теж вміємо займатися перед дзеркалом.

1. Артикуляційна гімнастика «Язичок на зимовій прогулянці»

Одного ранку Язичок виглянув у

«Віконце» і побачив, що надворі випав сніг. Язичок зрадів і вибіг з будиночка на вулицю

«Голочка» Снігу було багато, тому Язичок взяв лопату

«Лопата»і вирішив розчистити доріжки

«Чистимо нижні зубки»

Вийшла величезна гірка зі снігу « Гірка»

З такої гірки можна було навіть кататися на санчатах

«Скотимось з гіркиПотім Язичок вирішив зліпити сніговика. Він скачав снігові кулі «Горішки» і виліпив із них великого сніговика. Язичок славно повеселився на зимовій прогулянці і вирішив піти додому, щоби випити гарячого чаю. Чашечка»).Логопед збирає дзеркала

2. Характеристика звуків Д і Дь за артикуляційними та акустичними ознаками.

картинки-символи звуків [д]і [д’]

Коли ми вимовляємо звук [д]:

    губки у вільному становищі

    кінчик язика стукає за верхніми зубами

Шийка «працює».

Символ звуку [д]– великий дятел довбає дерево: ДДДД... Розкажіть про звук [д].

Д е т і. Звук [д]співати не можна, бо язичок створює перешкоду повітрі. Цей звук приголосний, твердий, дзвінкий (шийка«працює») тому ми позначаємо звук [д]синім дзвіночком.

Л о г о п е д. А це символ звуку [д’]- маленький дятел довбає дерево: дь-дь-дь-дь-дь. Розкажіть про цей звук.

Д е т і. Звук [д']приголосний, м'який, дзвінкий, тому ми позначаємо його зеленим дзвіночком.

Давайте відкриємо зошити та запишемо сьогоднішнє число та нашу тему

«Розрізай д-дь»

Д-согл, тв, зв

Дь-согл, м'яг, зв

3Вправа«Посвіти ліхтариком»

Л о г о п е д. А тепер давайте знову повернемося до звуків, що вивчаються нами. [д]і [д’]. Ми з вами вже говорили про те, що взимку короткий день, темніє дуже рано. Тому давайте всі разом посвітимо різнокольоровими ліхтариками

Логопед називає ряди звуків, а діти піднімають сині чи зелені Д, Дь, Дь, Д, Д.

І вимовляють Д-Дь Розрізняй Д-дь у звуках

4. Гра з м'ячем «Скажи навпаки» » .

Логопед, кидаючи дитині м'яч, вимовляє склад із твердим приголосним звуком [д], а дитина, повертаючи м'яч, вимовляє склад з м'яким приголосним звуком [д’]:Розрізняй Д-ДЬ у складах!

ДА-ДЯ, ДО-… (ДЕ), ДУ-… (ДЮ), ДИ-… (ДІ);

5. Дихальна гімнастика

Давайте влаштуємо хуртовину в пляшечках.

Логопед показує, як правильно виконувати вправу. Воно виконується дітьми 3-4 рази.

6. Розрізняй Д-Дь у словах!

До нашої Дюймовочки прийшли подружки – Даша та Діна, які теж ліпили сніговиків.

Гра «Допоможи подружкам»

Л о г о п е д. З якого звуку починається ім'я Даша?

Д е т і. Зі звуку [д]. Правильно.

Даша в синій шубці, бо твердий звук [д]

З якого звуку починається ім'я Діна? Зі звуку [д’].

Діна в зеленій шубці, бо м'який звук [д’]

Даша та Діна грали у дворі і скатали зі снігу кулі, щоб зробити сніговиків. Потім дівчаток покликали обідати і коли вони знову вийшли на подвір'я, то зрозуміли, що їхні снігові кулі переплуталися. Потрібно допомогти кожній з дівчаток зібрати свого сніговика. На кулях Даші картинки, назви яких починаються з твердого звуку [д], а у Діни сніговик з картинками, назви яких починаються з м'якого звуку [д’].

6. Дидактична вправа «Великі та маленькі » .

Я буду говорити, що є у великого сніговика, а ви говоритимете про ці ж частини у маленького сніговика, називаючи їх ласкаво. Наприклад, у великого сніговика носа, а у маленького сніговика носика, очі.

Л о г о п о д. Чудово! Ви виконали дуже складне завдання. Давайте ми з вами теж спробуємо виліпити сніговики.

Фізмінутка.

Динамічна пауза«Сніжок».

Раз-два, три – чотири, ми з тобою сніжок ліпили, круглий, міцний, дуже гладкий, і зовсім не зовсім солодкий, раз підкинемо, два зловимо, три уронім і зламаємо!

7 «Прохлопай слова».

Л о г о п е д. Ось яких чудових сніговиків ви допомогли зліпити Даші та Діні. Давайте ще раз чітко промовимо це слово сніговик по складах і прохлопаємо його. На ударний, самий «сильний» склад, ми ще й тупнемо ногою.

Д е т і. Сніговік. Молодці! Скільки складів у слові сніговик? (Три склади.)

Л о г о п о д. Вірно!

Розрізняй Д-Дь у реченні!

Складіть пропозицію зі словом сніговик та іменами дівчаток

Даша та Діна ліпили сніговика

Л о г о п е д. А скільки слів у реченні?

Запишемо його та складемо схему

8. Пальчикова гімнастика«Сніжинки» .

Стою і сніжинки в долоню ловлю.

Я зиму, і сніг,
та сніжинки люблю.

Але де ж сніжинки?
У долоні вода.

Куди ж зникли сніжинки? Куди?

Розрізняй Д-дь у мові! текст

14. Закінчення заняття. Сюрпризний момент.

Л о г о п о д. Друзі мої! Ви добре займалися, і все заслуговуєте на похвали.

Звук ДЬ

Звук Д

Артикуляція звуку.

Див. звук Т. Різниця полягає в тому, що при виголошенні звуку Д м'яке піднебіння опущене, голосові складки зімкнуті, додається голос. Відчувається вібрація гортані.

Постановка звуку.

1 спосіб:з наслідування.

2 спосіб:від звуку Т. Дитина кладе одну руку на горло логопеда, іншу на свою. Логопед по черзі вимовляє звуки Т - Д. Звертає увагу дитини на вібрацію гортані під час промови звуку Д.

Практичний матеріал з автоматизації звуку Д.

1. Повтори склади.

Так Так Так Так Так Так Так Так Так
Так-до-ду-ди Ді-ду-да-до До-ду-ді-да

2. Повторіть слова.

Звук на початку слова:Дам, дай, дама, дата, Даня, дача, Даша, далечінь, дар, дарма; дим, диня, димок, серпанок, дихання, дихати, дірка, дірка; дон, будинок, будиночок, дока, дойка, дочка, доміно, домити, добути добити, допити, долити, дощ, дорога, добрий, лікар; дуб, Дуня, дума, дуть, дуга, духи, дубок, думати, душ, душа, душно, дул, дуло, дупло, дудка.

Звук у середині слова:Їжа, вода, біда, погода, кидати, Люда, медаль, педаль, молодецтво, колода, посуд, свобода, слобода, середа, руда, удар, олівець, огорожа, відрада, естрада, перешкода, нагорода, мода, ягоди, водоспади, сади, заводи, сліди, плоди, ставки; удий, гудок, ходок, молодий; піду, знайду, впаду, повітря, надуло, чаклун, кладу, веселка.

Збіг приголосних звуків у складах і словах:

Два, два, дно; їжа, дло, дра, дро, ін.

Два, двадцять, двічі; двоє, двійка, двір, двірник, дворняга, дворовий, палац; дно, модно, піднос, судно, гаразд; здав, стиснути, здаватися; підло, підлість, надлом; драма, бійка, дракон, драп, драпати, дражнити; дріб, дробити, дрозди, тремтіти; друг, другий, друзі, дружина, дружба.

3. Повтори речення.

Даша вдома. Даня на дачі. У будинку є душ. Жінка йде дорогою. У неї диня. Дуня думає: "Я не впаду". У Даші на сукню дірка. Вдалині видно дорогу. В дуплі дятел. Даня отримав медаль. Двірник підмітає двір. Надворі дме вітер. Дуня грає на дудці. Біля ставка багато ягід. Даня та Даша збирають ягоди. У Дані дача. Дача далеко. Наш будинок на Дону. Дон – річка. По Дону йдуть судна. У саду дуб. Чаклун побудував палац. У доньки олівець. Даня та Даша – друзі. У них немає двійок. У лісі треба дихати свіжим повітрям. Людо, час додому.

4. Повтори чистомовки.

Так – так – так – біжить вода. Ду-ду-ду-ду - тебе знайду. До – до – до – звучить гудок. Ди - ди - ди - цвітуть сади.

5. Повтори прислів'я та приказки.

Один за всіх – всі за одного.

Шуба нова, та в подоле дірка.

Без праці не витягнеш і рибку із ставка.

Лісом йшов, а дров не бачив.

Дарма нічого не дають.

Сварка до добра не доведе.



6. Повтори скоромовки.

Дарина дарує Дані дині.

Дон, дон, дон - спалахнув кішковий будинок.

Ой, ду-ду, ду-ду, ду-ду – все одно тебе знайду.

Веселка-дуга, веселка-дуга – не давай дощу!

7. Повтори загадки.

Шумить він у полі та в лісі,

А до будинку не потрапляє.

І нікуди я не піду

Поки він гуляє.

(Дощ)

Білий стовп стоїть на даху

І зростає все вище, вище.

Ось доріс він до небес.

(Дим)

Новий посуд, а весь у дірках.

(Сіто)

Надворі горою, а в хаті водою.

(Сніг)

Навколо вода, а з питтям біда.

(Море)

8. Вивчи вірш.

Дресирувальники звірів!

Дайте цукру швидше!

Довго звірі вас вчили,

Щоби нагороду їм вручили.

(В. Берестов)

9. Гра «Підкажи слово».

Дорослий пропонує дитині послухати вірші та підказати потрібне слово наприкінці кожного з них.

Ходить хлопчик наш насилу,

Вперше оминає... (хата).

Дощ! Дощ! Треба нам

Розходитися по... (Будинків).

Я приш'ю йому нові ніжки,

Він знову побіжить... (доріжці).

10. Гра «Назви ласкаво».

Дорослий просить дитину ласкаво назвати такі предмети:

Будинок - (будиночок) дудка - (дудочка)
Дуб - (дубок) діра - (дірочка)
Дорога - (доріжка) дим - (димок)

11. Гра «Будь уважним».

Дорослий пропонує дитині послухати розповідь і назвати всі слова зі звуком Д, які зустрічаються.

Ось будиночок тітки Люди. Біля будинку сад. Тетяна Люда - садівник. У саду ростуть яблуні, сливи, малина. Тітка Люда любить доглядати свій сад. Восени вона збирає багато плодів. Тітка Люда роздає яблука, сливи, малину своїм друзям.

Артикуляція звуку: дивись звук Д. Різниця в тому, що при проголошенні звуку ДЬ кінчик язика опущений за нижні зуби.

Постановка звуку.

1 спосіб:з наслідування.

2 спосіб:Дитина вимовляє звук Д. У цей час логопед шпателем опускає кінчик язика за нижні різці.

Практичний матеріал для автоматизації звуку ДЬ.

1. Повтори склади.

Дя-дя-дя Дя-ді-де-дю
Дя-дя-дя Дю-де-де-ді
Дя-дя-дя Дя-дю-де-де

2. Повторіть слова.

Звук на початку слова:Дядько, дятел, дятли; Діма, Діна, диван, динь-дин, диво, дієта, дикий, дивний, диктант, діалог, диплом, диктор; день, діва, демон, гроші, дівчинка, Денис, десять, деталь, дельфін, справа, робити, дерево, грудень; дьоготь, дерн, смикати; дюйм, дюни, дюймовочка.

Звук у середині слова:Надя, Федя, Вадя, водяний, крижаний, Володя, бродяга; ідея, кадет, надіти, бачення, напад, одяг, тиждень, пудель, доля, ковдра, одеколон; один, Едік, ведмеді, бандит, яловичина, цвяхи, дощі, жолуді, мелодія, крижина, люди, леді, лебеді, будильник, холодильник, подив, радіо, батьківщина, батьки, блукати, крокодил; всюдихід; веде, буденівка, кладе; гадюка, індик.

3. Повтори речення:

Надя, Федя, Володя – діти. Вадя несе жолуді. Надя дівчина сидить на дивані. Пудель заліз під ковдру. Діти бачили дельфіна. Залишився один тиждень до грудня. У лісі мешкають дикі ведмеді. Дядько надів будьонівку. Федя був один на крижині. Діти садять дерева. Понеділок – перший день тижня. Денис водив всюдихід. Надю розбудив будильник. Володя зазирнув у холодильник. Дітей посадили на диван.

4. Повтори чистомовки.

Дя - дя - дя - йде дядько. Де - де - де - настав день. Ді-ді-ді-сюди йди. Ді-ді-ді-не буди. Де - де - де - бути біді. Дю – дю – дю – ось індик. Дя - дя - дя - стукає дятел.

Будь-яку справу роби вміло.

День, як день, та рік не той.

Не знаючи справи, не суди.

Літній день – за зимовий тиждень.

Маленька справа краща за велике неробство.

Що влітку народиться, то взимку знадобиться.

6. Повтори скоромовки.

Дятел дерево довбав,

Діда стуком розбудив.

Денис без діла не сидів -

Він цілий день їв цукерки.

7. Повтори загадки.

Між двома світилами я посередині один.

(Ніс)

Хто приходить,

Хто йде,

Усі її за ручку водять.

(Двері)

По морю йде, йде,

А до берега дійде

Отут і пропаде.

(Хвиля)

Його навесні та влітку

Ми бачили одягненим,

А восени з бідолахи

Зірвали всі сорочки.

(Дерево)

8. Вивчи вірш.

Лебеді, лебеді,

Білі лебеді.

Лебеді летіли

І на воду сіли.

Сіли,посиділи,

Знову полетіли.

9. Гра «Підкажи слово».

Дорослий пропонує дитині підказати потрібне слово наприкінці кожного вірша.

Стільки скал я не бачив жодного разу,

Ні, не заздрю ​​я... (Дикобраз).

Раді зайчики та білочки,

Раді хлопчики та... (Дівчатка).

У лісі під щебет та під свист

Стукає лісовий телеграфіст:

"Здорово, дрозд-приятель!"

І ставить підпис... (дятел).

10. Гра «Один – багато».

Дорослий називає предмет в однині, дитина - у множині.

11. Перекажи розповідь.

Дорослий пропонує дитині послухати розповідь, а потім переказати її.

Діма намалював дерево. Біля дерева – маленький ставок. У ньому плавали чудові білі лебеді. Діма показав малюнок мамі. - Діма, як гарно, - сказала мама. Діма був радий.

Після того, як поставлені та автоматизовані звуки Д, ДЬ, необхідно провести їхню диференціацію, щоб дитина не плутала твердий і м'який варіанти вимовлення.

Практичний матеріал диференціацію звуків Д – ДЬ.

1. Повтори склади.

3. Повтори речення.

Даня сидить на дивані. У водоймі води мабуть – невидимо. Діма вдома не один. Ведмеді люблять мед. Будинки - будинковий, вводі – водяний. Дядя Федько дав меду ведмедеві. Надя їла диню. На грудях у Ади – нагорода. Дупло - дірка у дереві. У селі є плодові дерева. Володя привітав Даню. Люда бачила верблюда. Даня бачив лебедів. Понеділок у календарі будні. Дані подарували пуделя. У цебрі холодна вода. Федя йде додому. Денис іде дорогою. У доньки жолуді. Даня приніс цвяхи.

4. Повтори чистомовки.

Так – дя – так – як молода. Дя - так -дя - йде дядько. Ду - дю - ду - я йду садом. Дю-ду-дю-мед дамо ведмедеві. Ді - ди - ді - у ставку лебеді. Ді-ді-ди - знаю всі ходи. Де – де – де – ми раді перемозі.

5. Повтори прислів'я, приказки.

Друзі пізнаються в біді.

Дружба у справах помічниця.

Дерево дороге плодами, а людина справами.

Життя дане на добрі справи.

6. Повтори скоромовки.

Дід Додон у дуду дудел,

Дімку дід дудою зачепив.

Дятел дерево довбає,

День - день кору дробить.

Дарина дарує Діні дині.

7. Повтори загадки.

Багато рук, а нога одна.

(Дерево)

Ішов довговяз,

У сиру землю ув'яз.

(Дощ)

Не жива – а йде,

Нерухлива – а веде.

(Дорога)

У золотий клубочок

Сховався дубочок.

(Жолудь)

8. Вивчи вірші.

Дощ, дощ,

Чи не дощі!

Дощ, дощ,

Дай дійти до дому

Дідусеві сивому.

(А. Кондратьєв)

Доброго шляху

Нам бажають:

Доброго шляху!

Буде легше

Їхати та йти.

Приведе, звісно,

Добрий шлях

Теж до доброго

Чому-небудь.

(Є. Благініна)

9. Гра «Твердий – м'який».

Перед дитиною лежать сині та зелені квадратики. Якщо в словах, які вимовляє дорослий, є твердий звук Д, то дитина піднімає синій квадратик. Якщо м'який звук ДЬ – зелений квадратик.

Дерево, садівник, Денис, зірка, будинок, дуб, діти, удар, Діма, диво, дача, Надя, Даня, ковдра, доміно, дятел, дим.

10. Гра «Склади пропозиції».

Дорослий просить дитину скласти пропозиції за такими опорними словами:

11. Перекажи розповідь.

Дорослий просить дитину послухати розповідь, а потім переказати її.

Дані на день народження подарували собаку. Даня дуже довго думав, як назвати свого нового друга.

Назву я його Диким. Він виросте великим і сильним, захищатиме мене. Авжеж, Діку?

І собака одразу відгукнувся на це ім'я. Підійшла до Дани, завиляла хвостом, лизнула Даню в ніс. Так і став Данин собака Діком.

Конспект логопедичного заняття складено за робочими канонами, властивими заняттям з навчання грамоти.

Цілі заняття:

Корекційно-освітні:

Ознайомити дітей із новою літерою «Д»;
- читати склади та слова з новою літерою.

Корекційно-розвиваючі:

Вправляти у «друкуванні», «малюванні» у повітрі, обмацуванні нової літери. — вдосконалювати в дітей віком навичка «друкування» складів, слів з освоєними буквами;
- «додруковувати» незакінчені літери;
- закріплювати та розширювати знання дітей про продукти харчування.

Корекційно-виховна:

Виховувати інтерес до навчання грамоти та бажання вчитися у школі.

Обладнання: наклейки для активізації дітей; картинки для гри «Четвертий зайвий»: молоко, диня, сметана, олія; сардельки, банан, зливу, яблуко; рогалик, булочка, мандарин, батон; сосиски, ковбаса, м'ясо, помідор; смородина, морква, капуста, картопля; полуниця, редиска, ожина, аґрус; магнітна дошка; маркери; кружечки синього та зеленого кольору з галочками; літера "Д"; посібник «Абетка для початківців» (сторінка з літерою «Д»); посібник "На що я схожа" (сторінка з літерою "Д"); пальчикові басейни із манкою, крупою; пальчиковий басейн з горохом, зі схованими у ньому літерами з рухомого алфавіту; піднос для знайдених літер; Д, А, Ы, Б, У, З; на робочих місцях у дітей: пенали; листки на кожну дитину з Доміком, для визначення місця звуку [Д] у слові дитини; недодрукованими у клітинах літерами «Д»; недодрукованими словами: Сади, дуби; складова таблиця.

Хід заняття:

Організаційний момент: «Першим на місце сяде той, хто слово зі звуком [Дь] назве». (Динозавр, диван, гроші, дерево, дикобраз, дюбель, Дюймовочка).

I. Сьогодні ми з вами згадаємо, з якими звуками ми грали на минулому занятті, познайомимося з новою літерою, що означає ці звуки, навчимося правильно «друкувати» нову літеру і читати слова з нею.

ІІ. «Але спочатку давайте розімнемо свої пальчики.

Дай молочка, Буренушка, («Доїмо» корову)
Хоч крапельку – на денці.
Чекають на мене кошенята, (робимо руками «кошенят»)
Малі хлопці.
Дай вершків ложечку, (загинаємо пальчики по одному на обох руках, починаючи з мізинців)
Своєму трошки,
Олії, кисле молоко,
Молочко для кашки.
Усім дає здоров'я («Доїмо» корівку)
Молоко коров'яче».

ІІІ. «Давайте згадаємо, про що ми з вами говоримо цього тижня?» (Цього тижня ми говоримо про продукти харчування).

«Погляньте уважно на картинки: кефір, диня, сметана, олія та назвіть «зайву». («Зайва» диня, бо це овоч, а решта молочних продуктів)…

Сардельки, банан, слива, яблуко;
- рогалик, булочка, мандарин, батон;
- сосиски, ковбаса, м'ясо, помідор;
- смородина, морква, капуста, картопля;
- полуниця, редиска, ожина, аґрус.

IV. «Хлопці, промовте картинки, що залишилися на дошці, і скажіть, що у них спільного? (Звуки [Д] та [Дь]).

Отже, давайте згадаємо: звук[Д] який? (Згідний, твердий, дзвінкий). А звук [Дь]? (Згідний, м'який, дзвінкий).

Беру виділені дітьми картинки «віялом», прошу підійти до мене, Дашу, взяти будь-яку картинку та порахувати, скільки в цьому слові частин – складів. (У слові ди-ня - 2 частини) ...

V. У дітей по одному малюнку. Прошу промовити свої слова-картинки. «Якщо у вашому слові чути звук [Д], помістіть картинку на ліву частину дошки, а якщо чути звук [Д] – на праву». (У слові Диня чутно звук [Д]. У слові смородіна чутно звук [Дь]).

Що ми зараз робили?

Збираю картинки з дошки, питаючи, чого не стало.

Підійди до мене, Дімо, візьми в мене будь-яку картинку і скажи у слові (диня) є звук [У]?

VI. Подивіться, на свої листочки. Там намальований БУДИНОК. Як ми граємо із ним? (Малюємо хрестики). Візьміть який хочете олівець, промовте свої слова-картинки і, якщо у вашому слові звук [Д] або [Дь] знаходиться на початку слова, то позначте це («засвітіть») перше вікно «Будиночка», а якщо в середині, то в середньому». (У слові помідор звук [Д] знаходиться в середині слова.) Що ми зараз робили?

VII. «А тепер давайте познайомимося з новою літерою, але спочатку скажіть:

У якого кольору сукня може бути «одягнена» літера «Д»? (Синього, зеленого).

Чому? (Оскільки ця літера позначає твердий і м'який звуки).

А дзвіночок може бути у літери чи ні? (Так).

Чому? (Тому що ця літера означає дзвінкі звуки).

Давайте перевіримо, праві ви чи ні?

1,2,3,
Ану, подивися!

VIII. «Погляньте, як правильно «друкувати» літеру «Д».

Показую «друк» літери та супроводжую віршиком:

Літеру А не допишу,
На підставку поміщу.

Провокую дітей на виправлення моїх помилок.

IX. "Давайте намалюємо букву "Д" у повітрі мізинчиком, тепер на лівій долоні вказівним пальцем правої руки, тепер очима".

X. Перед дітьми пальчикові басейни з манкою та крупою. «Костя, ти зможеш надрукувати літеру «Д»! Аня, у тебе вийде! Раміль теж хоче! Олю, є настрій!

XI. "А тепер послухайте віршик і подивіться, як показати букву "Д" руками".

Привезли величезний камінь
І поставили фундамент.
Будинок тепер гарний на вигляд
Це буква «Д» вартує.

Що ми зараз робили?

XII. «Подивіться, де «живе» літера? На що схожа?

XIII. «Ви запам'ятали, як «друкувати» літеру «Д»? Чи зможете у своїх листочках дописати відсутні елементи, щоб вийшов цілий рядок правильних рівних букв «Д»? Але спочатку давайте візьмемо правильно ручку»:

Для Олі (лівша):

Ми ручку правильно беремо.
Кладемо на середній палець,
Тепер великим її притиснемо,
А вказівним ведемо,
Щоб літери виходили.

Я ручку правильно візьму:
На середній ніготь покладу,
Тепер великим її притисну,
І вказівним тримаю.
Від точки вправо я пишу
Клітками літери виводжу.

(На букву праворуч я дивлюсь).

Що ви зараз зробили?

Відновлюємо деформовані літери, відсутні елементи.

XIY. «А тепер читаємо склади за складовою таблицею з літерою «Д».

XY. «Знайдіть у пальчиковому басейні з горохом літери та покажіть їх руками».

Руки складені в курінь
Між ними – олівець.
Ми закінчили ледве,
Вийшла літера «А».

Розпрямлену долоню
Нахили тепер трохи.
Олівець потім візьми,
Між пальцями затисніть.
Стане ясно самому,
Вийшла літера «У».

Привезли величезний камінь
І поставили фундамент.
Будинок тепер гарний стоїть -
Це буква «Д» вартує.

Ми побудували карниз,
А тепер глянемо вниз.
Що таке? Ось ті рази –
Це буква "Б" у нас!

Олівець міцніше взяли
У кулачок його затиснули.
Праву долоню повинні
Притиснути з правого боку
Ось і вийшла літера "И".

Ми долоню вигнемо
(Тільки ліву до того)
Що у нас за літера тут?
Ну, звичайно, літера "С".

Що ми зараз робили?

XYI. «А тепер, уважно подивіться на ось цей рядок. Біля цифри 1 має з'явитися слово Сади. Допишіть, літери в цьому слові. Оля, яка перша літера у цьому слові? Костю, яка друга літера? Третя? Четверта? А близько цифри 2 має з'явитися слово ДУБИ. Допишіть літери цього слова. Яка перша?

Що ми зараз робили?

XYII. «Давайте зробимо пальчики, які тримали ручку, масаж, щоб вони були здоровими.

Щоб здоровий був пальчик,
Зробимо йому масаж:
Сильніше розітремо
І до іншого перейдемо. (І знову грати почнемо).

XYIII. «А з наступним завданням я впевнена, що ви впораєтеся! Прочитайте слова і з'єднайте слова та картинки один з одним. Перше слово – ГУ-Б. Що це таке? (Губи – це частина особи). Знайдіть зображення для цього слова і з'єднайте. Далі читаємо: Ду-би. Що таке дуби? (Дуби – це дерева). Бачите картинку для цього слова? З'єднайте їх. І останнє слово – ДУ-ХІ. Що це таке? (Духи – це ароматна вода). Поєднайте і це слово із його картинкою».

Що ми зараз робили?

ХІХ. «То з якою літерою ми сьогодні познайомилися? Навчіть, будь ласка, своїх батьків правильно «друкувати» літеру «Д» та розфарбуйте після заняття малюнок із літерою у своїх листочках. А ще запам'ятайте, що ви Добрі, Душевні, Доброзичливі, Думаючі, Дивні, Дорогоцінні, найдорожчі Діти. Правда ж, гості?

Державна бюджетна освітня установа

гімназія №1551

СЗОУО м. Москви

Конспект уроку на тему

«Звуки Д, Дь. Літера Д»

підготувала

вчитель-логопед

Юдіна Євгенія Анатоліївна

м Москва

2014

Тема:Звуки Д, Д. Літера Д. Цілі:

    Познайомити дітей зі звуками Д і Дь, літерою Д навчити характеризувати дані звуки.

    Розвивати у дітей фонематичні процеси.

    Вправляти у розподілі слів на склади.

    Розвивати загальну та дрібну моторику, дихальні та голосові функції.

Обладнання: Предметні картинки, в назві яких є звуки Д і Дь, лялька Кузя, схема для характеристики звуків, кольорові фішки для звукового аналізу складів, слів і складання схем, м'яч, зображення літери Д, картинки зі складами, кольорові олівці.

Хід заняття.

1.Організаційний момент: Гра в м'яч «Назви перший звук у слові» Здрастуйте, хлопці! До нас сьогодні прийшли гості, давайте з ними привітаємось!Давайте пограємо, зробимо півколо . Я кидатиму м'яч, називаючи слова, а ви повинні назвати перший звук у слові і повернути м'яч.2.Оголошення теми: Лунає стукіт з шафи.-Ой, хлопці, хто це стукає? Давайте подивимося (з'являється домовеня Кузя)Домовик Кузя: Здрастуйте, хлопці! Мені дуже нудно одному сидіти вдома, можна я пограю з вами?Діти відповідають.Логопед:-Хлопці, у Кузі багато картинок, подивіться на картинки, назвіть їх і подумайте, про які звуки ми сьогодні поговоримо (диня, дим, двері, будинок, дерево, дятел, дівчинка).– Сьогодні ми поговоримо з вами про звуки Д та Дь.-Молодці! А тепер сідаємо на свої місця.3. Акустико-артикуляційний образ звуків.

Вимовте звук Д, подумайте, який він.

Чому він згоден? (повітря зустрічає перешкоду)

Подумайте, він глухий чи дзвінкий? Давайте перевіримо це (рука на шийці, шийка тремтить)

Твердий він чи м'який? (Твердий). Яким кольором ми його позначаємо? (синім)

Який у звуку Д молодший брат? Звук Дь. А він який? Згідний? Дзвінкий? Він також твердий? Ні, м'який. Яким кольором ми його позначаємо? (зеленим)

4. Зв'язок звуку та літери . Звуки Д, Дь позначаються буквою Д.Логопед демонструє буквуД.

Д – це будиночок акуратний

З високим дахом двосхилим. (Борис Заходер «Абетка фантазерів»)

Літера Д - як будинок,
Але всього з одним вікном.Черняєва«Абетка-запам'ятайка»)

5. Читання складів.

Діти, подивіться, які незвичайні будиночки приніс нам Кузя, давайте прочитаємо, що на них написано (на дошці зображення будиночків зі складами у вікнах). Читання індивідуальне та хором.

6.Звуковий аналіз складів, слів.

Давайте складемо схеми цих складів. (Діти виходять до дошки)

Що ж цікавого приготував для вас Кузя?! Він кожному з вас приніс картинку. Дістаньте листочки з картинками із кошика. Давайте пильно подивимося, що намальовано на листочках. Кожен із вас знаходитиме місце звуків Д, Дь у назві картинки. Щоб працювалося легко та швидко підготуємо наші ручки:

Пальчикова гімнастика:

На горі ми бачимо будинок ( складеними під кутом долонями імітуємо дах будинку )
Багато зелені навколо ( розводимо руки убік, показуючи як багато зелені )
Ось дерева, ось кущі ( з'єднуємо долоні, утворюючи ними витягнуту і круглу кульку )
Ось запашні квіти ( складаємо долоні у вигляді чаші )
Оточує все паркан ( пальцем у повітрі малюємо зигзагоподібну лінію )
За парканом – чисте подвір'я ( гладимо руками повітря )

Приступаємо до роботи. Дістаємо кольорові олівці. Як ви вважаєте, які кольори нам знадобляться? (синій, зелений) Шукаємо звуки Д, Дь у словах. Починаємо працювати (самостійна робота). Хто виконає завдання, піднімає руку. Кузя вас перевірить.Молодці! Хлопці, Кузя запрошує вас на килим. Давайте трохи відпочинемо! Фізмінутка «Квіточка» (весела логоритміка Є.Железнова з інструкцією автора).Відпочили, повертаємось на свої місця.7.Складання схеми слів «дим», «день». Ой, хлопці, Кузя хоче щось сказати! (Кузя шепоче наступне завдання). Кузя хоче перевірити, чи вмієте ви складати схему слова, він називатиме вам слова, а ви складаєте схему.8.Поділ слів на склади. -Скажіть, а скільки складів у цьому слові? Хто пам'ятає правило? Скільки в слові голосних звуків, стільки та складів. Давайте відхлопаємо склади в словах: дим, дерево, дорога, дельфін, домовиць.Молодці!

9. Письмове завдання (додаткове).

Логопед: На листочках розфарбуйте велику літеру Д синім кольором, а маленьку – зеленим.

Знайдіть місце звуків у словах та зафарбуйте потрібну клітинку, потрібним кольором.

10.Підсумок.

Про які звуки ми сьогодні із вами говорили? Які це звуки, охарактеризуйте їх, назвіть по 3 слова ці звуки.

Кузя:

Хлопці, які ви молодці! Мені було так цікаво та весело з вами пограти. Спасибі!

Молодці. Наше заняття закінчено.




Д




Список використаної літератури


1. Гомзяк О.С. Говоримо правильно у 5-6 років. Конспекти фронтальних занять 3 періоди навчання у старшій логогрупі -М.: Видавництво ГНОМ, 2013. – 160 с.

В – Б

Дроворуби рубали дуби.

Вакул бабу взув, та й Вакула баба взула.

Забавній мавпі кинули банани, кинули банани забавній мавпі.

У Борі гвинт, у Віті бинт.

В-Ф

Наш Філат не винний, і ваша Ната не винна.

Б - П

У бика губа тупа, бик, бик тупогуб.

Бик тупогуб, тупогубенький бик, у бика біла губа тупа.

По колоди бобри бредуть.

Риби в ополонці ставок.

Захищала борона по боронованому полю.

На пеньку знову п'ять опеньків, у пенька знову п'ять хлопців. Знову п'ять опеньків у п'яти хлопців.

Батон, буханець, бублик пекар іспік зранку.

Т - Ть

Тимошкіна шавка тицьнула на Пашку.

Тать у татя вкрав каченят.

Тать Тіт тату Тіту тятя.

Від тупоту копит пил по полю летить,
Пил полем летить від тупоту копит.

Небагатий Філат чим багатий, тим і радий.

Граблі – грести, мітла – помсти, весла – везти, полозья – повзти.

Пішов Іпат Лопати купувати. Купив Іпат п'ять лопат. Ішов через ставок, зачепився за прут. Впав у ставок Іпат, утопив п'ять лопат.

Д - Дь

Дід Данило ділив диню; часточку Дімі, часточку Діні.

Дід Додон у дуду дудел, Дімку дід дудою зачепив.

Дятел дерево довбає, день-денну кору довбає.

Дятел лікує стародавній дуб, добрий дятел дубу любий.

Дарина дарує Діні дині.

ДТ

Дід Додон дудить у дуду.

Дума думає.

Дятел і дуб довбає.

Втрачено дитину Тетерину.

У будинку одна Домна. Думає Домна: "Дай, приберу". Прибирає Домна будинок, а у Домни будинок вгору дном.

Летіли лебеді з лебедятами.

К - Т

Токар у коротайці обгортав таратайку.

Турка палить трубку. Курка клює крупку. Не кури, турко, люльку! Не клюй, курка, крупку!

Толком тлумачити, та без толку розтлумачувати.

Ткет тканини тканини на Тане плаття.

У Кондрата куртка закоротка.

У полі затопали коні.

Ніхто Тані не ткає тканини.

Хто ткає тканини на хустку Тані?

Ткач тканини тканини на хустки Тані.

Ткаємо тканини на хустку Тані, і на сукні Тані ткаємо тканини.

Тимошка Трошки кришить у крихту крихти.

П – До

Стоїть піп на копиці, ковпак на попі, копиця під попом, піп під ковпаком.

Купи стос пік, стос пік купи, пік стос купи.

Стоїть копиця з підкопиночком, а під копною перепілка з перепеляточком.

Ковпак під ковпаком, під ковпаком.

Хто ковпак перековпакує та перевиковпакує?

Ніяк ковпак не перековпакувати, не перевиковпакувати.

Під стелею-полком півковпака гороху.

Розкажіть про покупки.

Про які, про покупки?

Для крупи і для підкрупки.

Наш Полкан влучив у капкан.

Ішли три попи, три Прокоп'я попа, три Прокоповича, говорили про попа, про Прокоп'я попа, про Прокоповича.

Купила б я, накупила, та купило притупило.

Прийшов Прокоп - кипить кріп,

пішов Прокоп - кипить кріп.

І при Прокопі кипить кріп,

і без Прокопа кипить кріп.


Полкан штовхав ціпок лапкою.

У ставку у Полікарпа - три караси, три коропа.

Забув Панкрат Кондратьєв домкрат, а Панкрат без домкрата не підняти на тракті трактор.

Говорив командир про полковника і про полковницю, про підполковника і про підполковницю, про поручика і про поручицю, про підпоручика і про підпоружницю, про прапорщика та про прапорщицю, про підпрапорника, а про підпрапорщицю мовчав.

Г – К

Клади у кут вугілля.

У ялинки голки колки.

Спритності головували голови на сажки.

Пекар Петро пек пироги.

Галка лагідна, та палиця коротка.

Кур'єра кур'єр обганяє в кар'єр,

На горі, на гірці гірко реве Єгорка.

На вербі – галка, на березі – галька.

Шакал крокував, шакал скакав.

Краб крабу зробив граблі,
подарував граблі крабу:
"Грабь граблями гравій, краб".

К-Г-X

Хіханьки і хаханьки - доходи маленької.

Полпогреба ріпи, півковпака гороху.

У сиру дуба, у суха сука – білошерста сука.